آواخوان

صدا سازی و بحثهای تخصصی حنجره

گرفتگي يا خشونت صدا چيست؟

 


هر گونه تغيير وضعيت صوت از حالت نرمال را گرفتگي يا خشونت صدا ميگويند که معمولا ثانويه به اختلالات حنجره و طناب هاي صوتي است .

در حالت نرمال به هنگام تنفس طناب هاي صوتي از يکديگر فاصله گرفته و باز ميشوند و هنگام حرف زدن و آواز خوانده به يکديگر نزديک شده وهوايي که از ريه به سمت بالا ميايد آنها را به ارتعاش در آورده و باعث توليد صوت ميشود . تورم طنابهاي صوتي يا وجود برجستگي روي آنها مانع رسيدن طناب هاي صوتي به يکديگر شده و نحوه ارتعاش طنابهاي صوتي را تغيير ميدهد و در نتيجه صدا تغيير ميکند.

علل خشونت صدا


لارنژيت حاد – علل فراواني براي گرفتگي صدا وجود دارد . خوشبختانه اکثر آنها علل جدي و خطرناکي نيستند و در مدت کوتاهي بر طرف ميشوند. شايعترين علت خشونت صدا حاد است که معمولا بدليل تورم طنابهاي صوتي در اثر سرماخوردگي يا بدليل استفاده بيش از حد از حنجره مثل داد و فرياد زدن و جيغ کشيدن ايجاد ميشود .


ندول طناب صوتي – خشونت صداهاي طولاني مدت معمولا ناشي از استفاده طولاني مدت ،زياد و نامناسب از حنجره است ، مثل حالتي که در خواننده ها ، قاري هاي قرآن ، معلمان ، دوره گرد ها و بچه هايي که حين بازي خيلي جيغ ميکشند ديده ميشود.


اين نحوه استفاده از حنجره باعث ايجاد ندول طناب صوتي ميشود که به آن ندول خوانندگان هم گفته ميشود. اگر اين وضعيت ادامه يابد و ندول بزرگتر شود ممکن است باعث پوليپ طناب صوتي شود . هم ندول و هم پوليپ طناب صوتي خطرناک نبوده و سرطاني نيستند.
رفلاکس معده به مري - رفلاکس نيز يکي از علل شايع خشونت صدا است . به طور نرمال بين مري و معده دريچه اي است که فقط اجازه عبور مواد غذايي از مري به معده را فراهم مي سازد .
در مواردي که اين دريچه شل شود محتويات معده به مري وارد ميشود که به آن رفلاکس گفته ميشود. چون حنجره و مري در يک قسمت در مجاورت هم هستند ،رفلاکس ميتواند باعث تحريک و التهاب حنجره و طناب صوتي گردد.اکثر مبتلايان به رفلاکس از سوزش سر دل و ترش کردن رنج ميبرند.
گرفتگي صداي اين افراد صبحها بيشتر است و در طي روز خشونت صداي آنها کمتر ميشود. مبتلايان به رفلاکس ممکن است احساس کنند چيزي داخل گلويشان گير کرده است ، يا ا ز ترشحات غليظ حلقشان ناراحت باشند ، يا تمايل به تخليه مکرر ترشحات حلقشان داشته باشند .
دود سيگار- استعمال دخانيات نيز ميتواند منجر به گرفتگي صدا شود و از آنجائيکه دخانيات علت اصلي سرطانهاي حلق و حنجره است اگر فردي سيگاري دچار خشونت صدا شود حتما بايد به متخصص گوش حلق و بيني مراجعه نمايد.
ساير علل – علل ناشايع ديگري نيز ميتوانند منجر به خشونت صدا شوند که ميتوان از آلرژي ، مشکلات تيروئيد ، اختلالات نورولوژيک و ضربه به حنجره نام برد .گاهي اوقات بعضي از خانمها در طي دوران پريود خود دچار گرفتگي صدا ميشوند.

اگر به خشونت صدا مبتلا شديد به چه کسي بايد مراجعه کنيد
خشونت صداي ناشي از سرماخوردگي يا آنفلوآنزا توسط پزشک عمومي ، متخصص اطفال ، و متخصص داخلي نيز قابل درمان است

اما در موارد زير حتما بايد به متخصص گوش حلق و بيني مراجعه کنيد:
- خشونت صدايي که بيشتر از ۲ هفته طول کشيده است بخصوص اگر بيمار سيگاري باشد.
- وقتي علت واضحي براي ايجاد گرفتگي صدا وجود نداشته باشد.
- اگر خشونت صدا با سرفه هاي خوني همراه باشد.
- اگر اشکال در بلع نيز وجود داشته باشد.
- اگر همراه با گرفتگي صدا برجستگي هايي حتي خيلي کوچک در گردن ظاهر شده باشد.

 

 


درمان
درمان خشونت صدا بستگي به علت ايجادي آن دارد . در اغلب موارد با استراحت صوتي ، نوشيدن مايعات و مصرف داروهاي خلط آور و اجتناب از سيگار مشکل بر طرف ميشود.
در مواردي نيز ممکن است متخصص گوش حلق و بيني شما را براي ياد گرفتن نحوه استفاده از حنجره به گفتار درمان ارجاع دهد. در موارد کمي مثل پوليپ و يا سرطان حنجره ممکن است لازم باشد که تحت عمل جراحي قرار گيرد.

اقداماتي که از خشونت صدا جلوگيري کرده يا باعث بهبود آن ميشود:


- اگر سيگاري هستيد آنرا ترک کنيد.
- در صورت امکان از کسي که سيگار ميکشد فاصله داشته باشيد.
- ازمصرف موادي که باعث کاهشن آب بدن ميشود مثل الکل و کافئين اجتناب کنيد.
- روزانه مقادير فراواني آب بنوشيد.
- -هواي محيط کار و منزل شما مرطوب باشد.
- از صدايتان به مدت طولاني و به ميزان زياد استفاده نکنيد.
- هنگام صحبت در مقابل يک جمع بهتر است از ميکروفون استفاده کنيد.
- وقتي دچار خشونت صدا شديد از صحبت کردن زياد و از خوانندگي خودداري کنيد

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۱۶ساعت   توسط م رضایی  | 

توصیه های پزشکان برای حرفه ایها

 

توصیه های زیر به شما کمک می‌کند تا حد امکان حنجره و تارهای صوتی سالمتری داشته‌‌باشید

 

 (البته این توصیه ها به صورت خیلی کلی بوده  وباید همراه با دستور

 

 العمل از انها استفاده شود مخصوصا بند های ۹-۱۰و۱۱-که دستور

 

 العمل انها به طور مفصل مخصوصا برای مداحان وقاریان عزیزبعدا

 

عنوان خواهد شد)

 

 1- در صورت وجود هرگونه آسیب در بینی نظیر پولیپ یا انحراف با توصیه پزشک متخصص گوش و حلق و بینی نسبت به رفع آن اقدام کنید چرا که سبب ناتوانی در تنفس صحیح شده و نیز مانع از عملکرد صحیح بینی به عنوان یک تشدید کننده صوت می‌شود.

 

2-  وجود هرگونه عفونت در گوش، دهان ، دندان و لثه‌ها می‌توان به تکلم آسیب برساند. درمان سریع و قطعی این عفونت‌ها زیر نظر پزشک متخصص مانع از آسیب به صدا و نیز ایجاد عفونت عود کننده می‌شود.

3- بیماری آسم از جمله بیماری‌ها محدود کننده‌ای است که نیازمند کنترل دقیق توسط داروها و خودداری از انجام اعمالی که به شخص فشارآورده و سبب بروز حمله آسم می‌شود، است. در صورت ابتلا به این بیماری از انجام فعالیتهای شدید و سنگین خودداری کنید.

 

4- حساسیت‌های غذایی می‌توانند سبب بروز آفت در دهان یا التهاب حساسیتی بینی شده و بر صدا و تکلم اثر سوء بگذارند.

 

5- اجتناب از مصرف آلرژن‌ها و مصرف مکمل روی، Bکمپلکس و ویتامین A و گامالینولنیک اسید(روغن گل مغربی) سبب کاهش التهاب واحتقان و تعادل در سیستم ایمنی می‌شود.

 

6- مصرف مکمل روی در طول مدت و شدت علایم سرماخوردگی را بطور موثری کاهش می‌دهد. بهتر است در شروع سرماخوردگی دوزهای 15 میلی گرم 4 تا 6 بار در روز مصرف شود. این عمل سبب کاهش آسیب وارده به تارهای صوتی و حنجره می‌شود. ضمنا از کهنه شدن بیماری و ضعف سیستم ایمنی جلوگیری می‌کند.

 

7- سیگارکشیدن سبب بروز اختلال در متابولیسم فولات و ویتامین B12 شده و در نتیجه احتمال ابتلاء به سرطان ریه را افزایش میدهد. ضمنا از نقطه نظر زیبایی نیز سبب آسیب به شکل و رنگ دهان و دندان شده و زیبایی گفتار را از بین می‌برد. بهترین راه ترک سیگار است. در غیر این صورت مصرف ویتامین C سبب کاهش آسیب های اکسیداتیو و افت عملکرد تنفسی می‌شود.

 

8- درافراد مبتلا به حساسیت مصرف ویتامین های  C و B3 و عناصر کلسیم و منیزیم سبب کاهش تولید هیستامین و پاسخ آلرژیک در بدن و در نتیجه کاهش علائمی‌چون آبریزش و گرفتگی بینی که بر صدا و حنجره نیز اثر سوء دارد، می‌شود.

9- مصرف شربت عسل و آبلیمو جهت کاهش گرفتگی صدا و بهبود درد گلو بسیار موثر است. می‌توانید یک قاشق پر عسل را در یک لیوان آب داغ حل کرده و بعداز چند دقیقه چند قطره آبلیمو به آن بیفزایید. استفاده از عسل طبیعی و لیموی تازه، اثرات بهتری را به دنبال خواهد داشت.(همراه با دستورالعمل)

 

10- گاهی اوقات حل کردن مقداری نشاسته در آب یا شیرسرد و سپس گرم کردن و افزودن مقداری شکر و نوشیدن آن در رفع گرفتگی صدا و گلودرد اثر زیادی دارد.(همراه با دستورالعمل)

 

11- خوردن سیب به دلیل اثر آرام بخش آن بسیار موثر است. نه تنها برای خوانندگان و گویندگان بلکه برای همه افراد سودمند می‌باشد.(همراه با دستورالعمل)

12- استرس درکنار تمام آثار مخربی که در بدن به جا می‌گذارد بر حنجره و تارهای صوتی نیز اثرکرده و سبب گرفتگی صدا می‌شود. سعی کنید تا حد امکان استرس رااز زندگی خود خارج کنید.

 

13- برخی از گیاهان اثرات بسیار مفیدی در رفع گلودرد و گرفتگی صدا و التهاب تارهای صوتی دارند از جمله دم کرده پنیرک، دم کرده ختمی‌( در آسم نیز موثر است)، آدونیس بهاره (علیرغم اثر آرام کننده آن بر سرفه های صعب العلاج و آسم باید زیر نظر پزشک مصرف شود)، ریحان، پونه(خلط آوراست) و پیاز( سرفه و زکام و برونشیت را به دلیل داشتن اثرات ضد میکروبی و ضد عفونی خود درمان می‌کند).(همراه با دستورالعمل)

 

14- در صورت ابتلا به لارنژیت (التهاب تارهای صوتی) تا حد امکان کمتر صحبت کنید تاالتهاب تارهای صوتی برطرف شود.

 

15- بیماری هایی مثل برونشیت یا هرگونه بیماری که با اثر بر ریه و مجاری تنفسی ظرفیت تنفسی فرد را کاهش داده و سبب افت عملکرد وی می‌شود، حتما بصورت کامل و پایه ای تحت نظر پزشک درمان کنید. دقت کنید که هر نوع بیماری حتی سرماخوردگی ساده در صورت عدم درمان کامل می‌تواند به سلامت سیستم ایمنی بدن و متعاقب آن ارگان های بدن صدمه برساند.

 

16- در دروان قاعدگی صدای بعضی از خانمها کمی‌گرفته می‌شود. بهتر است در این دوران به تارهای صوتی فشار زیادی نیاورید.

 

17- مشروبات الکلی اثرات بسیار سوئی بر صدا و بیان فرد می‌گذارند بخصوص در صورت مصرف طولانی بهتر است هرگز برای بازشدن صدا و یا خواندن بهتر، از آن استفاده نکنید

 

18- جویدن آدامس به دلیل تحریک ترشح بزاق و مرطوب کردن دهان برای خوانندگان مفید است. سعی کنید از آدامس های بدون قند استفاده کنید.  --زیاد توصیه نمی شود 

 

19- تنفس از راه دهان علاوه بر صدمه به مری و دندان ها وغدد ترشحی بزاق بر کیفیت صدا نیز اثر سوء دارد.

 

20- صاف کردن سینه بطور مداوم یا سرفه های شدید در دراز مدت به تارهای صوتی آسیب می‌رساند و بهتر است از ان اجتناب کنید.

 

21- صاف کردن سینه به طور مداوم یا سرفه های شدید در درازمدت به تارهای صوتی آسیب می‌رساندو بهتر است از آن اجتناب کنید.در این حالت درمان بیماری زمینه ای و یا مصرف دم کرده ها یا شربت های گیاهی (مثل آویشن) توصیه می‌شود.

 

تهیه و تدوین :نشریه دانش تغذیه

 

در صورت مجود هرگونه سوال نظر خود را عنوان کنید یا

به ادرس     

Rezai6355@yahoo.com

 ایمیل کنیدوپاسخ انرا در همین وبلاگ دریافت کنید

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۰۸ساعت   توسط م رضایی  | 

گرفتگی صدایتان را جدی بگیرید

آيا تا به حال با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره از نزديک مواجه بوده ايد. شناخت شما از اين بيماري چه ميزان است؟ آيا مي توان به زندگي مشترک با يک بيمار مبتلا به سرطان حنجره فکر کرد؟ متاسفانه تا چندي پيش فردي که به سرطان حنجره مبتلا مي شد، زماني از بيماري خود مطلع مي شد که در واقع ديگر درمان جدي موثري برايش قابل اجرا نبود، اما خوشبختانه گروهي از متخصصان بيماري هاي حنجره در کشور، موفق شده اند با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و اين اميد را در دل بيماران مبتلا براي درمان موثر بدون از دست دادن حنجره، زنده کنند. منشا توليدصدا حنجره است و موثرترين قسمت حنجره که در توليد صدا نقش دارد، تارهاي صوتي است که کوچک ترين تار عضلاني بدن نيز به حساب مي آيد که پوشش مخاطي پيچيده اي از اين تارها محافظت مي کند و صداي توليد شده با تارهاي صوتي که صوت با فرکانس پايه اي گفته مي شود، کيفيت کلام را ندارد و اين صوت اوليه با عبور از قسمت هاي مختلف حلق و دهان و بيني که در اصطلاح آن را تونل صوتي گويند، فرم کلامي را پيدا مي کند. فرکانس پايه اي حنجره در خانم ها 240 هرتز است. يعني 240 بار در ثانيه اين تارها به لرزش در مي آيند يعني براي توليد صدا به مدت 5 ثانيه 1200 بار تارهاي صوتي به لرزش در مي آيند و در آقايان فرکانس پايه اي 140 هرتز است و علت اختلاف اصلي بين صداي آقايان و خانم ها تفاوت فرکانس پايه اي است و به همين دليل صداي خانم ها زيرتر از آقايان است. چگونگي گرفتگي صدا در خانم ها، اطفال و سالمندان، ناشي از تروما و سرطان حنجره و همچنين مسائل شغلي و مشکلات زير مي باشد:
-عامل تغييرات هورموني در دوران تخمک گذاري دوران حاملگي و دوران يائسگي
-عامل تغييرات روحي و خلقي که در ساعات مختلف روز رخ مي دهد و گفتني است که اولين تظاهرات و تغييرات روحي و خلقي در کيفيت صدا اثرگذار است.
-در صورت بروز بيماري هاي التهابي حنجره، بهبودي به علت بالا بودن فرکانس پايه اي و رعايت نکردن استراحت صوتي باتاخير رخ مي دهد و گفتني است که صحبت کردن با تلفن بيش از حد، حنجره را خسته مي کند و مخصوصا در زمان بيماري لارنژيت باعث تاخير در بهبودي مي شود.
-استفاده بيش از حد از مواد شوينده شيميايي و همچنين لوازم آرايشي و استنشاق انواع عطر و اسپري عامل موثر گرفتگي صدا در خانم هاست.
-استفاده از داروهاي محرک، تاثير نامطلوب بر لايه هاي مخاطي محافظتي حنجره دارد و در برخي موارد اين تغييرات در خانم ها غيرقابل برگشت است و باعث تغيير صداي ماندگار خواهد شد.
گرفتگي صدا در سالمندان
درست است که با گذشت زمان، ظاهر انسان ضعيف مي شود و صدا هم از اين امر مستثنا نيست، اما مي توان شرايط مناسبي را براي حفظ کيفيت صدا فراهم کرد. ايجاد صدا به 2 عامل بستگي دارد:
1) حجم هواي ذخيره شده در ريه در موقع بازدم.
2) توانايي عضلات تارهاي صوتي و منضمات آن که با مشاوره با متخصصان آسيب شناسي گفتار و انجام تمرينات ورزشي و تنفسي مي توان بر اين کاستي ها فائق آمد. استفاده از دخانيات در سنين بالا آسيب شديدي به حنجره وارد مي کند.
گرفتگي صدا و حرفه اي ها
افرادي که حرفه آن ها به صحبت کردن وابسته است، بايد بيش از افراد معمولي به حفظ و سلامتي صداي خود توجه کنند. چنانچه فردي در مواقع سرمازدگي استراحت صوتي را رعايت نکند و با شدت و بلند صحبت کند، باعث خونريزي هاي کوچک در تارهاي صوتي مي شود که تدريجا اين تغييرات به علت رعايت نکردن بهداشت حنجره به گره صوتي تبديل مي شود که نياز به عمل جراحي دارد. تعداد کمي از مدرسان در ساعات استراحت و پس از تدريس از سيگار استفاده مي کنند که بسيار مضر است، زيرا بيشترين آسيب تارهاي صوتي در مواقع خستگي و خشکي مخاط پوششي تارهاي صوتي رخ مي دهد که به مدرسان عزيز توصيه مي شود با مصرف آب باعث افزايش رطوبت و لطافت تارهاي صوتي شوند و از آسيب هاي متعدد در امان باشند. اما چندکلامي با آنهايي که مي خواهند صداي حرفه اي داشته باشند:
 صداي حرفه اي
 صداي حرفه اي داراي شرايط خاصي از نظر فيزيولوژي و آناتومي تارهاي صوتي و همچنين توانايي هاي ويژه است که پس از بررسي هاي دقيق با تمرينات صحيح مي توان اين توانايي را افزايش داد. در غير اين صورت، صرفا به دليل يک ميل و تفکر احساسي و تمرينات ناصحيح و غيراستاندارد توانايي ذاتي و اصلي حنجره مختل شده و تغييرات غيرقابل جبران در تارهاي صوتي ايجاد مي کند. نکته ديگر اين که بعضي افراد با تقليد صداي خواننده هاي حرفه اي در زمان کوتاهي کيفيت صداي واقعي خود را از دست مي دهند که اين اتفاق در بعضي قاريان و مداحان ديده شده است. توصيه مي شود که با ارزيابي هاي دقيق و بررسي توانايي هاي حنجره و با مشورت با کارشناسان قدم به ورطه صوت حرفه اي بگذارند.

گرفتگي صدا ناشي از تروما
امروزه با افزايش آمار تصادفات و نزاع ها آمار آسيب و تروماي حنجره بالا رفته که بيشترين آنها مربوط به تصادفات، اتومبيل است که به علت عدم استفاده از کمربند ايمني در تصادفات صورت و گردن به فرمان اتومبيل برخورد مي کند و باعث آسيب گردن مخصوصا حنجره که برجسته ترين عضو گردن است، خواهد شد و همچنين در نزاع ها و استفاده غيرصحيح از فنون ورزش هاي رزمي همان اتفاق و آسيب به گردن و حنجره وارد مي شود.
گرفتگي صدا در کودکان
گرفتگي صدا در کودکان جز تعداد محدودي که به صورت مادرزادي است، بيشتر اکتسابي است و قابل ذکر است که گريه يک پديده طبيعي است و نمي تواند ايجاد آسيب در حنجره کند.
-جيغ زدن هاي ناگهاني که منشا اختلال خلقي است و منشا اصلي آن اختلافات و ناهنجاري هاي رفتاري در خانواده است، مي تواند نقش مهمي در گرفتگي صداي اطفال داشته باشد.
-سرفه هاي شديد نيز ناشي از بيماري هاي التهابي ريه، حلق و سينوس که به طور ناقص درمان شده است يا وجود عامل آلرژي در محيط زندگي و يا آلرژي به مواد غذايي در کنار تقليد از صداهاي مختلف شخصيت هاي تلويزيوني يا ديگران مي تواند به وارد آمدن آسيب هايي به حنجره منجر شود.
شايان ذکر است که تشخيص به موقع گرفتگي صدا در کودکان و درمان بهنگام، در بهبودي موثر است. علامت اوليه اين عارضه تنگي نفس است که به درجات مختلف صورت مي گيرد و مصدوم بايد به بخش اورژانس منتقل شود. علامت ديگري که به علت شکستگي غضروف حنجره ايجاد مي شود; خونريزي زير مخاطي است که پس از حادثه رخ مي دهد و عوارض ناشي از آن شامل گرفتگي صدا، تنگي نفس و احساس درد در هنگام بلع غذا است. نکته قابل توجه در زمان کمک رساني به اينگونه مصدومان، خودداري از جابجايي و کشش گردن آنها است.
گرفتگي صدا در سرطان حنجره
شناخت بيشتر ما از يک بيمار با سرطان حنجره فردي است که قدرت تکلم ندارد و با يک دستگاه با صداي خاصي صحبت مي کند و سوراخي در جلوي گردن براي تنفس دارد. نکته قابل توجه اين است که اين بيماران اگر چه از نظر عارضه سرطان بهبود کامل يافته اند و بيماري آنها مسري نيست، ولي متاسفانه از نظر اجتماعي و خانوادگي با پديده عدم پذيرش صحيح مواجه هستند. از طرف ديگر، اين بيماران امکان ارتباط کلامي مناسبي با اطرافيان ندارند و اطرافيان آنها نيز با چشم ديگري به آنها نگاه مي کنند. حال اگر بخواهيم با مشکلات ذکر شده مواجه نشويم، راهکار چيست؟ به نظر مي رسد فرهنگ سازي صحيح در جامعه از سوي رسانه ها براي معرفي بهتر اين بيماران و کمک به آنها و همچنين آشنايي بيشتر مردم با اين بيماري لازم است به نحوي که چنانچه فردي دچار گرفتگي صدا و عدم بهبودي آن در سه هفته شد بايد به پزشک متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه کند تا با معاينات دقيق و بررسي هاي لازم و با تشخيص و بررسي نسج مخاط حنجره، علت گرفتگي صدا مشخص شود و در صورتي که احتمال عارضه سرطان ابتدايي حنجره مطرح شد، با انجام معاينات دقيق تر تحت بيهوشي عمومي و با استفاده از ميکروسکوپ و انجام بيوپسي(نمونه برداري از نسج) به تشخيص صددرصد رسيده و با استفاده از ميکروسکوپ و جراحي با روش ميکروسرجري با ليزر و بدون ليزر به درمان عارضه سرطان ابتدايي حنجره پرداخته و گاه با استفاده از روش پرتودرماني مي توان درمان را کامل کرد و مي توانيم مطمئن باشيم که درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذيرفته و خوشبختانه در حال حاضر در کشورمان با حضور متخصصان و همچنين فناوري نوين در تشخيص و درمان سرطان حنجره مي توان گفت درمان اينگونه بيماران همانند کشورهاي پيشرفته انجام مي شود. اما متاسفانه بيماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدايي با بي توجهي، باعث پيشرفت عارضه سرطان به قسمت هاي مختلف حنجره شده که به ناچار نياز به اعمال جراحي وسيع تر و با نقص عضو بيشتر خواهد شد
+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۰۶ساعت   توسط م رضایی  | 

پنبه نسوز وسرطان حنجره

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۳/۲۰


يافته‌هاي جديد بيانگر ارتباط پنبه نسوز با ابتلا به سرطان حنجره است.

به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، پنبه نسوز پيشتر با ابتلا به سرطان ريه و مزوتليوما كه يك سرطان نادرجدار شكم و سينه است مرتبط شناخته شده است.


موسسه پزشكي كه يك بازوي انجمن ملي علوم آمريكا است احتمال ارتباط ديگر انواع سرطانها را با ماده معدني پنبه نسوز بررسي كرد. اين ماده پيشتر كاربرد گسترده‌اي در عايق‌گذاري داشته است.
نتايج اين بررسي شواهد كافي در مورد ارتباط پنبه نسوز و سرطان حنجره ارايه داد. ‪ ۹مطالعه اين ارتباط را تاييد كرده است. برخي سرطانهاي حنجره يعني قسمتي از حلق كه تارهاي صوتي در آن واقع شده‌اند با سرطان ريه مشابه است.
اختلالي كه تارهاي صوتي در جريان هوا ايجاد مي‌كند مي‌تواند احتمال رسوب الياف پنبه نسوز را در حنجره افزايش دهد.

شواهد در مورد ارتباط پنبه نسوز با سرطان معده و روده بزرگ و راست روده و قسمت بالاي حلق قطعي نيست. همچنين شواهد در مورد ارتباط پنبه نسوز با سرطان مري كافي نيست.

 

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۰۶ساعت   توسط م رضایی  | 

توصیه های دکتر موسوی برای حنجره

ایرنا-رييس كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي حنجره و اختلالات صوتي به كساني كه استفاده از صدا لازمه شغلشان است توصيه كرد كه براي تكلم روزانه سه معيار مهم را در نظر بگيرند و به آن عمل كنند.
دكتر"حبيب‌اله مدرس موسوي" درحاشيه كنگره در گفت و گويي با خبرنگار گروه علمي ايرنا، گروه معلمان، سخنرانان، دوبلورها، گوينده‌هاي صدا و سيما و خوانندگان را جزو افرادي دانست كه بايد بيشتر به توصيه متخصصان حنجره توجه كنند.
دكتر موسوي وارد نكردن استرس و تنش به حنجره را به عنوان مهمترين عامل در مراقبت از صدا دانست.
وي افزود: به منظور دوري از استرس، بايد به طور آرام و شمرده صحبت كنيم و بر صدايمان مسلط باشيم.
دكتر موسوي گفت: دومين موردي كه حنجره، اين عضو خيلي حساس را تخريب مي‌كند، كشيدن قليان و سيگار است كه بايد از آن پرهيز كرد.

اين متخصص حنجره، پرهيز از مصرف موادي كه خيلي سرد يا خيلي داغ و يا تند و محرك هستند را به عنوان سومين توصيه براي مراقبت از صدا و حنجره عنوان كرد.
نخستين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي حنجره و اختلال‌هاي صوتي روز چهارشنبه در بيمارستان ميلاد تهران آغاز به كار كرد.
در اين كنگره سه روزه متخصصان، با انجام سخنراني و ارايه تجارب، دانش و تكنيك‌هاي تشخيصي و درماني خود، درباره بيماري‌هاي حنجره وآخرين دستاوردهاي اين بخش تبادل نظر مي‌كنند.
اين كنگره به همت انجمن علمي جراحان گوش و گلو و بيني و سرو گردن و با همكاري انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه ايران، انجمن پرستاري ايران و دپارتمان‌هاي آسيب شناسي گفتار برگزار شده است.

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۰۶ساعت   توسط م رضایی  | 

هشدار رئيس انجمن علمي گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران

هشدار رئيس انجمن علمي گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران

مصرف دخانيات و قليات شايع‌ترين علل ابتلا به سرطان حنجره است

خبرگزاري فارس: استفاده از دخانيات و همچنين قليان، مهم‌ترين عوامل در ايجاد بيماري‌هاي شايع حنجره و خصوصاً ابتلا به سرطان حنجره در بين اقشار مختلف جامعه است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي انجمن علمي گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران رئيس انجمن علمي گوش، گلو، بيني سر و گردن ايران كه به بهانه برگزاري كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي حنجره و اختلال‌هاي صوت (14 - 12 ارديبهشت 1386) سخن مي‌گفت، تأكيد كرد: حنجره كه به عنوان يك عضو حساس و استثنايي در حلق و در مسير ورود هوا و غذا قرار دارد به دليل شرايط خاص تشخيصي و عدم آگاهي و اطلاع عموم از بيماري‌ها و مشكلات موجود كم‌تر مورد توجه قرار گرفته است.
حسين حكمت آرا، آلودگي هوا، استفاده از دخانيات و به خصوص قليان را كه متأسفانه امروز در بين جوانان و حتي نوجوانان شايع شده، مهم‌ترين عوامل در ايجاد بيماري‌هاي حنجره، تغييرات صوت و خصوصاً ابتلا به سرطان حنجره دانست و گفت: حنجره ويبراتور اصلي صدا و محل تشكيل صوت است و نقش بسيار با اهميتي در انتقال احساسات و عواطف و برقراري ارتباطات اجتماعي دارد و ‌بايد بيش‌تر مورد توجه قرار گرفته و براي سلامت و بهداشت آن تلاش كرد.
وي گفت: در كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي حنجره و اختلال‌هاي صوت كه 14 - 12 ارديبهشت 1386 در تهران برگزار مي‌شود، جديدترين روش‌هاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري‌هاي حنجره مورد بحث و بررسي قرار خواهد گرفت.
حكمت‌آرا تصريح كرد: استفاده از تجربيات متخصصان، جراحان و اساتيد داخل و خارج كشور، ارتباط با مجامع علمي بين‌المللي براي رشد و ارتقاي سطح علمي در كشور و همچنين اطلاع‌رساني شايسته به افكار عمومي در زمينه مشكلات و نارسايي‌هاي اين عضو حساس، از ديگر اهداف برگزاري اين كنگره است.

 

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۷/۰۶ساعت   توسط م رضایی  | 

مطالب قدیمی‌تر